3D tisk: Střešní příslušenství vyrábí Betonpres novou technologií
Bylo to doslova „punkové“ rozhodnutí, kterého ve firmě zpětně nelitují. Když se určitou dobu nedařilo dostávat od dodavatelů produkty, které by svou kvalitou i termíny dodání splňovaly představy společnosti, přišel čas hledat jiná řešení. Tak se ke slovu dostal 3D tisk. Začalo to jednou 3D tiskárnou ve vývojovém oddělení z kraje roku 2021. A dnes už společnost Betonpres vyrábí řadu produktů ze sekce střešního příslušenství na vlastní 3D farmě.
„O zařazení 3D tiskáren do výroby jsme už nějaký čas uvažovali. Ale stejně to nakonec bylo rychlé a riskantní rozhodnutí. Na skladě jsme měli posledních pár kusů, ale místo další objednávky jsme koupili první výrobní 3D tiskárnu. V podstatě z týdne na týden jsme se naučili tisknout vlastní vymodelované komponenty,“ popisuje jednu z největších technologických novinek ve výrobě Jakub Ponec, manažer technického oddělení společnosti Betonpres.
Precizní i ekonomická výroba, to je 3D tisk
Důvodů pro zapojení 3D technologie do výroby ale bylo více. Vedle kvalitativních či logistických kritérií jde také o ekonomičnost. Každá změna na formách při původním procesu výroby znamenala finanční i časovou komplikaci. Dnes tak bez těchto obtíží rodinná firma z jihu Čech tiskne odvaděče kondenzátu s průměrem 125 a 160 mm nebo adaptéry na anténní stožár a komín turbokotle pro betonové prostupové tvarovky ve vlastní továrně.
Materiál, ze kterého výrobky na 3D tiskárně vznikají, je tepelně odolnější PETG. A jaká je kapacita jedné 3D tiskárny? Kvůli zajištění kvality produktu zvládne maximálně 2 komponenty za 24 hodin. Celá 3D farma je pak v provozu 24/7. Obsluhu a správu výroby 3D tiskem zajišťuje jeden ze společníků firmy se svým specializovaným týmem. „Máme hodně náročné tvary pro tisk, ale námi požadovaná kvalifikace je především chuť do práce a smysl pro detail,“ usmívá se Jakub Ponec.
Jak 3D tisk funguje
3D tisk je někdy odborníky také nazývaný jako aditivní výroba. Zjednodušeně řečeno jde o tvorbu třídimenzionálních pevných výrobků na základě digitální předlohy. Jako aditivní výroba se 3D tisk označuje také proto, že výsledný objekt se vytváří postupným pokládáním malých souvislých vrstev materiálu. A právě tak vznikají komponenty pro střechy od Betonpresu. „Za největší výhodu nové technologie považuji rychlost převedení požadavků na komponent do sériové výroby. A omezení? Nejsou skoro žádná. Snad jen prostorová náročnost pro tisk,“ uzavírá Jakub Ponec.