Rekonstrukce střechy. Potřebuji stavební povolení?
„Potřebuji k renovaci střechy stavební povolení? Bude stačit jen ohláška na stavebním úřadu, nebo dokonce nemusím hlásit vůbec nic?“ To jsou možná nejčastější otázky, se kterými si lidé plánující vetší či menší opravy lámou hlavu. Než se do rekonstrukce střechy nebo výměny střešní krytiny pustíte, je dobré si v tom udělat pořádek.
Ale pozor! Aby vaše střecha dál plnila svůj účel a chránila váš domov před rozmary počasí, není kompletní rekonstrukce vždy nutná. Někdy stačí drobný stavební zásah a střecha je plně funkční. Jste-li na vážkách, doporučujeme konzultaci s pokrývačem nebo posouzení statika. Na co je dobré během rekonstrukce myslet, jsme shrnuli v naší novince Rekonstrukce střechy: Jak postupovat, abyste ji zvládli v klidu.
Menší oprava střechy? Nic neřešíte
V případě, že se rozhodnete pro dílčí opravu či výměnu střešní krytiny, z hlediska legislativy nejspíš nebudete muset řešit vůbec nic. Opravy a výměny střešní krytiny či standardní výměny okapů a svodů obvykle nevyžadují ani ohlášení. Pokud si chcete být 100% jistí, nahlédněte do znění Stavebního zákona (Zákon o územním plánování a stavebním řádu) kde se ve čtvrté části (Stavební řád) v §103 odst. (1) písm. d) dočtete, že ohlášení není potřeba pro „stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou“.
Co z toho vyplývá? Třeba to, že když měníte střešní krytinu za jiný typ, rozhodnete se například pro populární uhlově černou namísto dosavadního cihlového odstínu, není ve většině případů potřeba s úřady nic řešit. Změnou vzhledu stavby se totiž myslí zásadní změna materiálu, ne zpravidla nová barva. Nicméně i v tomto případě doporučujeme místní stavební úřad kontaktovat a ubezpečit se, že se na chystanou rekonstrukci nevztahuje žádná zákonná povinnost. Pozor si dejte také u změn v požární bezpečnosti stavby. Ta může být zásadně ovlivněna například výměnou původní nehořlavé střešní krytiny za hořlavou – třeba v případě šindelové střechy.
Stačí ohlásit, nebo budu potřebovat stavební povolení?
Pokud si jste došli k závěru, že vaše střecha již dosloužila a plánujete její kompletní rekonstrukci – často včetně konstrukce krovu – pak bude k vašim povinnostem patřit komunikace se stavebním úřadem a administrativa. Jestli nakonec půjde o poměrně nekomplikovanou ohlášku, nebo bude nutné vyřídit stavební povolení, záleží na rozsahu rekonstrukce. Vhled do problematiky vám poskytne § 104 Stavebního řádu, který se věnuje jednoduchým stavbám, terénním úpravám a udržovacím pracím, u kterých bude stačit ohlášení.
Obecně lze říci, že vyřídit stavební povolení budete potřebovat zejména v případech, kdy je součástí vašeho projektu také rekonstrukce krovu (nejen výměna střešní krytiny). Během tohoto typu rekonstrukce střechy zasahujete do nosných částí budovy, které mají vliv na stabilitu domu. Podobné je to v případě realizace půdní vestavby nebo vybudování nového střešního okna či vikýře. Nicméně konkrétní rozhodnutí ohledně stavebního povolení, nebo ohlášky nakonec udělá vždy místní stavební úřad na základě druhu a povahy stavby. Kritérií, které úřad posuzuje, je mnoho a do krátké aktuality není možné je komplexně shrnout.
Máte kulturní památku? Kontaktujte stavební úřad
Jste ji majitelem či majitelkou objektu, jenž se nachází v ochranném pásmu kulturní památky, budete muset rekonstrukci jakéhokoliv rozsahu konzultovat se specializovaným odborem státní památkové péče. I když povolení nebo ohláška nemusí být nutná, je konzultace v těchto případech nezbytná a důrazně ji doporučujeme.
Pozor na střechy s obsahem azbestu
Považujeme za důležité upozornit rovněž na problematiku spojenou s azbestovými střechami. Pokud při rekonstrukci střechy přijdete do styku se stavebními materiály s obsahem azbestu, budete muset k jeho odstranění získat povolení. Do detailu se tomuto tématu věnují hned tři odstavce v §128 Stavebního zákona (Stavební řád), konkrétně odstavce 1), 5) a 6). Zkrátka a dobře, při likvidaci azbestové střechy se neobejdete bez konzultace s příslušnými orgány.
Je nám jasné, že administrativní úkony a papírování baví málokoho. Ale mějte na paměti, že rekonstrukci střechy budete patrně řešit jen jednou za život. Vyplatí se proto obezřetnost a ujištění, že postupujete v souladu s právními předpisy. Pak může vaše nová střechy zdobit váš dům klidně dalších padesát let.